Preskočiť na obsah

hia-slovakia.eu

Príbehy z Ugandy: Ako sme vďaka vám dokázali pomôcť

  Milí priatelia, prinášame vám zopár pravdivých príbehov od nás z projektu. Ide najmä o našich pacientov, ktorým sme práve vďaka benefičným akciám a vašim príspevkom mohli pomôcť. Budeme radi ak budete mať i vy predstavu ako sa použily vyzbierané peniažky. Osobne chceme poďakovať organizátorom a účinkujúcim na koncerte v Trstenej, Kostolnej pri Dunaji, farnosto Grinava, jednotlivcom z Grinavy, Limbachu a Pezinka, profesorovi Krčmérymu, koledníkom Šipošovcom, rodine Starekovej a mnohým ďalším. Vďaka vám sme súčasťou týchto príbehov.

  Pre ochranu pacientov sú mená vymyslené a s uverejnením fotografií súhlasili.

  nullFelicitas ste spoznali už pred rokom (2019). Dievčatko je HIV pozitívne, bolo k nám prijaté s ťažkou podvýživou a tuberkulózou. Matka sa jej zriekla a maličká ostala v našej útulni u Harriet. Harriet jej jej druhou mamou. Felicitas je neuveritelná bojovníčka, naštastie jej nikdy nechýbal apetít, a tak sa u nás počas roka 2020 celkom „popravila“. S našim HIV tímom sa vždy smejeme, že jej obľúbenou činnosťou je jedenie.

  GabikaGabika sa narodila s deformáciou pravej nohy. Aj vďaka vám sme jej mohli pomôcť a odoslať ju k ortopédovi. Nasledovalo potom opakované sadrovanie a tvarovanie chodidla a neskôr operácia. Aktuálne Gabika rehabilituje a chodí a pomocou barlí.

  GustoGusto je neuveriteľne zlatý chlapček s detskou mozgovou obrnou. Mama ho má veľmi rada a spoločne sme hľadali cestu, ako by sme mu mohli zlepšiť kvalitu života. Po vyšetrení neurológom, ortopédom a rehabilitačným lekárom dostal Gusto špeciálne dlahy a chodítko a rehabilituje už aj doma. Postupne sa učí chodiť.

  KatkaKatka je naša princezná bojovníčka. HIV, tuberkulóza, ťažká podvýživa, chronický zápal stredného a vonkajšieho ucha, ochorenie pečene a hlavne macocha, čo ju chcela už nechať umrieť. Už skoro rok je Katka v našom útulku u Harriet, kde dostáva dobrú stravu, šatstvo, lieky a hlavne lásku. Aj tak stále ešte bojujeme s inými zdravotnými komplikáciami, ale Katka, ani my, to nevzdávame.

  LatifLatif má detskú mozgovú obrnu. Nikto sa mu nikdy nevenoval, a preto ani nikdy neskúšal chodiť. Vďaka pravidelnej rehabilitácii, špeciálnej spevňovacej dlahe a barliam je teraz schopný chodiť. Vríme, že časom to pôjde aj bez barlí.

  LenkaLenka je naše slniečko. Má najkrajší úsmev na svete. Jej príbeh už poznáte. Vozíček dostala minulý rok (2019). Ale bolo treba nahradiť a opraviť opotrebované časti, a vymeniť špeciálne protitlakové podložky.

  MartinaMartina sa narodila veľmi chudobnej mame. Otec zomrel na AIDS a matka má tiež HIV, našťastie malinká je HIV negatívna. Len pre nedostatok jedla matka nemala dosť mliečka a Martinka je ťažko podvýživená. Maminka terz dostáva potravinový balík, a Martinka papá aj špeciálne prípravky na podvýživu, tiež dostala základné oblečenie a deku, lebo aj keď je siedma v poradí, stále je darom Božím a nie bremenom.

  MiškoMiška poznáme od roku 2013. S disgnózou rozštiepenej miechy spoločne s naším dobrovolníkom rehabilitoval a dostal aj vozíček. Tento rok pre opakované zápaly prstov dolných končatín, ktoré postupne odumreli, musel podstúpiť ich amputáciu. Bez vašej pomoci by sme im nevedeli zaplatiť túto operáciu. Miško je už naspäť v škole, pretože je v poslednom ročníku základnej školy a čoskoro bude robiť záverečné skúšky. Máme spoločný sen, že raz bude pracovať ako data asistent v našej organizácii. Našťastie má milujúcu mamu a sestru, ktoré ho v tomto sne podporujú.

  MosesMoses od svojich 10 rokov nechodil. Má HIV a býva u tety. Odoslali ho k nám z referenčnej nemocnice. Dostal vozík, ktorý sa naučil perfektne ovládať. Tento rok chodil na pravidelné rehabilitácie do Kampaly a podstúpil operáciu poskracovaných svalov a šliach. Následne mu vyrobili špeciálnu topánku so zvýšenou podošvou a teraz je Moses schopný chodiť. Je to veľmi ambiciózny chlapec. Aj on aj teta sú veľmi vďační za pomoc a ako odmenu nám doniesli krásny trs banánov mattoke.

  NorbertNorbert k nám bol poslaný z inej HIV kliniky v Buikwe. V Kampale mu v onkologickom inštitúte diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín. Vďaka vám Norbert chodil na pravidelnú chemoterapiu a dostával aj potravinový balík. Chlapček sa nám počas roka 2020 krásne zlepšil a naďalej chodí na pravidelné kontroly do Kampaly.

  PetraPetra je našou pravou rukou v okolitej komunite, je to naša“expert klientka“, ktorá v rámci svojej osobnej skúsenosti pomáha ostatným HIV pozitívnym pacientom. Pred mesiacom podstúpila operáciu pre tumoróznu masu na krku. Stále čakáme na výsledky biopsie. Veľmi pekne vám všetkým ďakuje za pomoc, bez vás by si nemohla dovoliť operáciu zaplatiť.

  RiškoRiško sa narodil s deformáciou lebky. Jeho otec Riškovu matku preto opustil a v dedine matku odsudzujú, že porodila „očarované“ dieťa. Matka má Riška veľmi rada a snaží sa ho chrániť. Bol vyšetrený v špecializovanom zariadení Cure a tiež v rehabilitačnom centre v Kampale. Vyrobili pre neho špeciálne rehabilitačnéí pomôcky, kde si bude trénovať posturálne svalstvo a aj špeciálnu stoličku. Mama je za pomoc nesmierne vďačná. Hlavne za to, že sme Riška prijali s láskou.

  SamantaSamanta je jednou z viacerých pacientiek v poslednom štádiu AIDS. Aj vďaka vám vieme týmto pacientom poskytovať paliatívnu starostlivosť a návštevy v domácnostiach a pomôcť im tak dôstojne odchádzať.
  Tibor pôvodne prišiel s prosbou o protézu dolnej končatiny. Pri vyšetrení sme si však všimli, že rakovina kosti sa rozšírila aj do iných častí, a tak teraz Tibor navštevuje onkologický inštitút v Kampale za účelom chemoterapie a rádioterapie. Prognóza stále nie je dobrá a prosíme o modlitby.

  Zuzanka

  Zuzanka sa narodila s vrodenou chybou srdiečka. Dlho sa jej nedostalo pomoci. Keď bola odoslaná k nám, už mala známky zlyhávajúceho srdiečka. V kardiologickom centre v Kampale Zuzanku operovali, avšak na siedmy pooperačný deň dievčatko náhle umrelo. Máme ďalšieho anjelika, nech odpočíva v pokoji.
  Takýchto príbehov máme veľmi veľa, ale nie všetky sa dajú napísať a niektoré fotografie neboli vhodné na zverejnenie. Ale aspoň takto vám chceme všetkym odovzdať srdečné Pán Boh zaplať za vašu podporu.

  Barbora Šilhárová

  4 názory na “Príbehy z Ugandy: Ako sme vďaka vám dokázali pomôcť”

  1. Pingback: Uchádzame sa o vaše 2 % | HIA Slovakia

  2. Pingback: Vianočné darčeky s posolstvom – hia-slovakia.eu

  3. Mária Horváthová

   Milí priatelia,

   robíte skvelú prácu!
   Nech Vás všetkých Boh žehná a dáva Vám zažívať úspechy aj pravú radosť!!!
   Mária

  4. Pingback: Podpor nás svojími 2% z daní – hia-slovakia.eu

  Komentáre sú uzavreté.